فراموش نکنید
خانه / اخبار اسلایدر / متخصص داخلی مطرح کرد:

متخصص داخلی مطرح کرد:

متخصص داخلی مطرح کرد:

کم تحرکی مصرف فست فود عامل اصلی ابتلا به دیابت/ دیابتی‌ها روزانه فقط هشت قاشق غذا خوری برنج بخورند

متخصص داخلی گفت: کم تحرکی، مصرف فست فود عامل اصلی ابتلا به دیابت در جوامع شهری است.

مهرنوش سهراب در گفت و گو با خبرنگار فارس در ارتباط با روند رو به گسترش بیماری دیابت اظهار کرد: بیماری دیابت در کل دنیا رو به افزایش است.

وی تصریح کرد: در کشور و استان مازندران هم به دلیل شیوه زندگی و کم تحرکی این بیماری شایع شد، از طرفی بهره برداری از  رژیم غذایی پرکالری و نیز استفاده از فست‌فودها در برخی مواقع باعث شد که سن ابتلاء به دیابت کاهش پیدا کند.

این متخصص داخلی خاطر نشان کرد: بسیاری از بیماران دیابتی از روند شروع این بیماری اطلاع ندارند که در سال‌های اخیر با شروع طرح‌های غربالگری تا حدودی اقدامات تشخیصی انجام می‎شود، ولی طرح غربالگری که در حال حاضر اجرا می‎شود در ۱۰ سال آینده اثرات مثبت این طرح نمود پیدا می‎کند.

وی یکی از مشکلاتی که با بیماری دیابت در سطح مراکز درمانی با آن مواجه هستیم، انکار بیماری توسط افراد اعلام کرد و گفت: ممکن است فرد از سه سال قبل قند مختل داشته و این موضوع در مراجعات به کلی انکار می‏شود و حتی پذیرش بیماری دیابت توسط افراد سخت است.

سهراب در پاسخ به این سوال که بیماری دیابت در حال حاضر بیشتر جامعه شهری یا روستائی را درگیر کرد، گفت: درگیری بیماری دیابت به دلیل کم تحرکی و دریافت کالری زیاد در بین جامعه شهری شایع‎تر هست ولی در جامعه روستایی نیز به دلیل مصرف بیش از انداز برنج نیز تاحدودی افراد ابتلاء به دیابت دیده می‎شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بیماری دیابتی نباید به صورت کلی برنج مصرف کند، گفت: بیماری دیابتی در روز نباید ۶ تا ۸ قاشق غذای خوری بیشتر برنج مصرف کند، از طرفی پیاده روی مستمر به صورت روزانه ۲۰ دقیقه باید در برنامه کاری قرار گیرد تا فرد تعریق کافی داشته باشد که شاهد افزایش تجمع کالری در بدن نباشیم.

این متخصص داخلی در ارتباط با عوارض دیابت و اینکه فرد چگونه بعد از دیابت دچار عوارض ناشی از دیابت می‌شود، افزود: عوارض دیابت به دو دسته بر روی عروق ریز و عروق بزرگ مشخص می‎شود.

وی اضافه کرد: عوارض دیابت بر روی چشم، کلیه و قلب اثر می‏گذارد، فردی که دچار عوارض دیابت شد و به مراکز ما مراجعه کند به لحاظ بیماری‌های چشمی، قلب و کلیه مورد معاینه قرار می‏گیرند و اگر اثرات دیابت در این بیماران و در این قسمت از اعضا مشاهده شد نسبت به کنترل و درمان اقدام می‎شود.

سهراب در ارتباط با درمان سنتی بیماری دیابت، گفت: بنده با عقاید بیماران درگیر نمی‏شوم، ولی انتظار است اگر قرار است کنترل قند خون از طریق طب سنتی پیگیری شود، بیماران به مراکز مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی استان مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: از طرفی درمان طب سنتی باید به صورت مستمر و تحت نظر طب سنتی تایید شده باشد، در کنار استفاده از داروهای گیاهی داروهای تجویزی پزشک قطع نشود تا نتیجه مطلوب در این ارتباط کسب شود.

این متخصص داخلی عنوان کرد: یکی از مسائلی که بیماران دیابتی نسبت به روند درمانی بیماری بی‌تفاوت می‎شوند و سعی می‎کنند شیوه‌های مختلف درمانی را پیگیری کنند، دریافت مشاوره‌ها نادرست از همدیگر است، بیمار دیابتی ورزشکار داریم که با توجه به فعالیت ورزشی و اصرار بر درمان با طب سنتی موفق به کنترل قند خون نشد و به ناچار با استفاده از انسولین نسبت به کنترل قند خون این فرد اقدام کردیم، نوع و شیوه درمان برای افراد متفاوت است و این موضوع باید مد نظر بیماران قرار گیرد.

وی در ارتباط با اقداماتی که رسانه‌ها و متولیان باید انجام دهند، افزود: اصحاب رسانه حساسیت لازم در ارتباط با بیماری دیابت و عوراض ناشی از آن را به مردم تذکر دهند، در حوزه بهداشت و درمان اقدامات مناسبی شروع شد که در ۱۰ سال آینده پاسخگو است، در کوتاه مدت هم برگزاری کلاس‌های آموزشی در برنامه کاری قرار گرفت که در این کلاس‌ها شیوه‌های کنترل قند خون و نیز روش‌های درمانی مناسب آموزش داده می‎شود.

سهراب در ادامه خواستار استفاده از ظرفیت مساجد و مجامع عمومی برای مطرح کردن مسائل مربوط به بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن شد و گفت: در مجامع عمومی فقط به صورت ۱۰ دقیقه به افراد اهل فن فرصت داده شود تا حساسیت لازم در بین مردم ایجاد کنند که این موضوع کمک کننده است.

وی در پاسخ به آخرین سوال در ارتباط با بیماری دیابت دوران بارداری گفت: ۹۵ درصد دیابت دوران بارداری بعد از زایمان برطرف می‎شود ولی ممکن است برای تعدادی از بیماران باقی بماند که نیاز است حساسیت لازم نسبت به کنترل قند خون اقدام شود.

 

می پسندم(۰)نمی پسندم(۰)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا